מהו הריון חוץ רחמי?

הריון חוץ רחמי הוא מצב בו רקמת הריון משתרשת בכל מקום שהוא לא חלל הרחם. רקמת ההריון יכולה להיות שק הריון בלבד או שק עם עובר עם או בלי דופק. השכיחות של הריון חוץ רחמי הוא 1 מכל 50 הריונות והמקום השכיח ביותר להימצאות הריון חוץ רחמי הוא בחצוצרה. מקומות נוספים שיכולים להיות בהם הריונות חוץ רחמיים: בשחלה, בקרן של הרחם (מכונה גם הריון קורנואלי), ובכל מקום בחלל הבטן והאגן.

מה גורמי הסיכון להריון חוץ רחמי?

ברוב המקרים לא ניתן לדעת מה היה הסיבה להריון החוץ רחמי אך ישנם מצבים שמעלים את הסיכון להריון כזה ובהם:

- הריון חוץ רחמי בעבר

- זיהומים באגן

- הריון לאחר טיפולי פוריות

- אנדומטריוזיס

- ניתוחי בטן בעבר כגון כריתת תוספתן

- גיל מעל 40

האם ניתן להמשיך הריון חוץ רחמי?

חד משמעית לא! הריון חוץ רחמי הוא מצב שיכול לסכן באופן משמעותי את האישה. הריון כזה יכול לגרום לדימומים משמעותיים תוך בטניים ובעבר דווחו מקרי תמותה רבים כתוצאה מהריונות אלו.

מה הטיפול בהריון חוץ רחמי?

ברוב המקרים ניתן לטפל בהריון חוץ רחמי באמצעות מעקב או בעזרת תרופה שנקראת מתותרקסט. מדובר בתרופה כימותרפית שיכולה להינתן באופן חד פעמי או במתן חוזר. תרופה זו ממיסה את ההריון. אולם, רוב הנשים שנוטלות את התרופה יסבלו מתופעות לוואי קלות של כאבי בטן ומיעוט קטן של הנשים עלולות לסבול מתופעות לוואי קשות יותר כגון פצעים בפה, שלשולים, ירידה בתיאבון ובמקרים נדירים פגיעה בכבד ובשורות הדם.

לאחר טיפול במתוטרקסט מומלץ שלא להרות לפחות 3 חודשים מאחר והתרופה עשויה להיות רעילה לעובר המתפתח בהריון הבא.

במקרים שבהם ההריון מתקדם יחסית או במקרים בהם הטיפול התרופתי כשל ניתן לבצע ניתוח לפרוסקופי לטיפול בהריון החוץ רחמי. במקרה של הריון בחצוצרה ניתן לבצע ניתוח בו מוציאים את ההריון מהחצוצרה או ניתוח לכריתת חצוצרה. במידה וההריון מתפתח בקרן הרחם ניתן לבצע ניתוח להוצאה סלקטיבית של קרן הרחם ושמירה על הרחם בשביל ההריונות העתידיים. במידה וההריון מתפתח בצלקת של הניתוח הקסרי, ניתן לבצע ניתוח להוצאת ההריון ולתיקון הצלקת.

מה הסיכוי להריון תקין לאחר הריון חוץ רחמי?

 

מצויין! במידה והחצוצרה השניה תקינה. הסיכוי להריון תקין לאחר הריון חוץ רחמי הוא כ-85%- בין אם הטיפול הראשוני היה תרופתי ובין אם הוא היה ניתוחי.

 

ד"ר דיאור מתמחה בטיפול לפרוסקופי בכל סוגי ההריונות החוץ רחמיים.

ליעוץ וקביעת תור לד"ר דיאור לחצי כאן